Architektura 21szego wieku : Osijek University Library wygrywając wniosek / SANGRAD Architekci + AVP Arhitekti

May 29th, 2018

Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Zaprojektowana przez SANGRAD Architekci + AVP Arhitekti, pierwsza wygrana propozycja Biblioteki Uniwersyteckiej w Osijek staje się miejscem wzbogacenia kulturowego, a jednocześnie relaksu poprzez wykorzystanie zielonych loggii, czystej energii i przyjemnej mikro- klimat na zewnątrz.
Znaczenie orientacji wniosku jest kluczowe; pomysł polega na zaprojektowaniu energooszczędnej biblioteki, która była jednym z początkowych elementów projektu.
Więcej zdjęć i architektów.
opis po przerwie.
Miejsce, w którym znajduje się projekt, zostało praktycznie zdefiniowane przez program, dlatego propozycja wypełniła prawie całkowicie jego powierzchnię.
Po kilku analizach różnych pozycji dla biblioteki, koncepcja ustawienia głównego wejścia została ustalona z najbardziej otwartego obszaru (zielona powierzchnia dawnej hali sportowej na wschód od działki), dzięki czemu stała się głównym placem przed biblioteka.
Po stronie zachodniej dodatkowy dostęp został wygenerowany przez wytyczne programu dotyczące funkcjonalności obszaru kongresowego, aby mógł działać niezależnie od głównej biblioteki.
Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Według przyszłej głównej promenady znajdującej się w południowej części działki, która będzie przebiegać przez cały kampus, biblioteka otwiera się na parterze ze szklaną fasadą i dużą loggią na wyższych piętrach w celu ustalenia kontakt fizyczny i wizualny.
Dostęp do przestrzeni technicznych i usług określono w części północnej.
Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Przestrzeń biblioteki, podobnie jak każda inna forma architektoniczna, która jest w jakiś sposób podporządkowana uwarunkowaniom użytkowym, została pomyślana przy różnych podejściach.
Rozwiązanie powstało z danego programu (wielkość piwnicy) i sekwencji przestrzennych, które zostały wygenerowane z charakterem historycznej struktury blokowej Osijek (twierdza na Górnym i Dolnym Mieście).
W ten sposób biblioteka staje się blokiem konstrukcyjnym.
Budynek biblioteki jest programowo i funkcjonalnie zdeterminowany przez centralne patio, a wewnątrz znajduje się wielofunkcyjna sala, która formalnie i metaforycznie stała się sercem projektu.
Budynek przechyla dach w kierunku południowym, aby pomieścić panel słoneczny.
Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Biblioteka jest bardzo specyficzną strukturą przestrzenną, która jest dodatkowo określona przez jej schemat funkcjonalny, który należy do tego typu budynku, więc aby odpowiedzieć na jej funkcjonalność, powstał pomysł stworzenia przestronnych pokoi z elastycznym układem mebli, z nutą introwertyczności, koncentracji, ukierunkowanej i starannie zlokalizowanej i skierowanej błyskawicy, rozproszonej i chłodnej, z cichą i częściowo konserwatywną atmosferą.
Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Zewnętrzna skóra jest rozwiązana w dwóch warstwach.
Pierwsza warstwa to neutralna, metaliczna, porowata membrana, która pokrywa zewnętrzny zarys ciągłej struktury (z wyjątkiem głównego wejścia i zagłębionych loggii).
Ta zewnętrzna powłoka działa również jako folia ochronna przeciwko izolacji słonecznej, ale jednocześnie umożliwia kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Druga warstwa tworzy wielowarstwowe, kompozytowe szkło izolacyjne.
Przestrzeń wewnętrzna jest całkowicie otwarta i dzięki szklanej fasadzie filtrującej widoki z zewnątrz w kierunku wewnętrznego patio.
Fasada wielofunkcyjnej hali w obrębie patio jest taka sama, jak zewnętrzna powłoka; przy czym drugą warstwą jest metalizowana powierzchnia półmatowa.
Dzięki uprzejmości AVP Arhitekti Architekci: SANGRAD Architekci + AVP Arhitekti Lokalizacja: Osijek, Chorwacja Drużyna: Vedran Pedišić, Mladen Hofmann, Iva Marjančević, Gordana Gregurić-Miočić (architekci SANGRAD), Erick Velasco Farrera (AVP Arhitekti) Współpracownicy: Prof.
Boris Baljkas, Željko Bertić Właściciel / klient: University JJ Strossmayer in Osijek Status: Competition entry.
1.
powierzchnia budynku nagród: 13 400 m2
[patrz też: odwierty pod pompy ciepła, pompy lakiernicze, pompy ciepła ]

Powiązane tematy z artykułem: odwierty pod pompy ciepła pompy ciepła pompy lakiernicze