Pompy ciepła – ile to kosztuje?

September 27th, 2018

pompa-ciepla[1]Jakie koszty generują pompy ciepła? Czy ich stosowanie jest nie tylko ekologiczne, ale również opłacalne? Koszty montażu wspomnianych urządzeń są dość duże, jednak nietrudno otrzymać dofinansowanie, które pokrywa znaczną ich część. Sama eksploatacja to już tylko przyjemność i to w dodatku taka, która nie szkodzi środowisku. Pompy, przy użyciu których możliwe jest ogrzewanie domu, a także wody na użytek gospodarstwa, kosztują od 17 do 25 tysięcy złotych. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z inwestycją, która po upływie kilku lat zwraca się z nawiązką. Po poniesieniu dość dużego wydatku nie trzeba kupować opału ani tym bardziej płacić wysokich rachunków za gaz – można w prosty i niezawodny sposób wykorzystać ciepło magazynowane w przyrodzie, jednocześnie zupełnie jej nie szkodząc. Część kosztów poniesionych w związku z instalacją pompy można odzyskać – wystarczy postarać się o otrzymanie dotacji przyznawanej ze środków unijnych. Montaż pomp ciepła to wyjątkowo rozsądne i opłacalne rozwiązanie.

Powiązane tematy z artykułem: