Pompa ciepła i panele
Just another WordPress site

Wietrzenie poprzeczne

Posted in Uncategorized  by admin
September 16th, 2019

W pomieszczeniach o niewielkiej wysokości ale dużej rozległości poziomej wietrzenie z góry na dół i z dołu do góry traci sens, natomiast celowe jest wietrzenie poprzeczne. Względy budowlane i inne zmuszają najczęściej do umieszczania otworów powietrznych w górnej części ścian albo w suficie. Określenie wietrzenie od góry do góry, którego niekiedy używa się, jest niewłaściwe. Jeśli powietrze nawiewane jest cieplejsze niż powietrze w pomieszczeniu, wtedy płynie ono wzdłuż sufitu, a więc daje jedynie niewielkie odświeżenie powietrza. Przypadek cieplejszego powietrza nawiewanego jest jednak rzadki i dlatego nie ma specjalnego znaczenia. Jeśli powietrze nawiewane jest zimniejsze, wtedy po opuszczeniu otworów nawiewnych opada na dół, przeplywa przez pomieszczenie. Wietrzenie poprzeczne się przy tym stopniowo, a na końcu swej drogi unosi się znów do góry. Niebezpieczeństwo przeciągów pod otworem nawiewnym jest tu szczególnie duże i dlatego temperatura powietrza nawiewanego musi być utrzymana jedynie kilka stopni poniżej temperatury pomieszczenia.
Urządzenia ze strumieniem powietrza o dużym zasięgu Dobre wymieszanie powietrza nawiewanego z powietrzem pomieszczenia i ogrzanie go przed wejściem w strefę przebywania ludzi pozwala na to, aby wentylacja z nawiewem strumieniowym pracowała przy niższych temperaturach powietrza dopływowego niż urządzenia wentylacyjne o małej szybkości wlotowej powietrza. Ponadto w wentylacji z nawiewem strumieniowym istnieje możność opanowania w dużym stopniu ruchów powietrza w pomieszczeniu i ich prędkości, przynajmniej tam, gdzie zakłócenie pochodzące z zewnątrz albo ze źródeł ciepła w pomieszczeniu nie przekracza określonego poziomu. Powietrze nawiewane doprowadza się przy tym od tylnej ściany sali i wyrzuca do przodu pod sufitem. Obecni w pomieszczeniu odczuwają powracające powietrze jako chłodniejszy i szybciej płynący powiew, który jednak nie wywołuje przeciągów. Do utworzenia takiego pola przepływu jest jednak konieczna odpowiednia wysokość pomieszczenia. Wysokość położenia otworów wywiewnych wydaje się mieć mniejsze znaczenie. [podobne: olx lidzbark warmiński, ile kosztuje tapetowanie, projekty domów drewnianych parterowych ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ile kosztuje tapetowanie olx lidzbark warmiński projekty domów drewnianych parterowych